T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 

CANKIRIBulunduğunuz Yer: Haberler

 Geleneksel hale getirilen XX. Kiraz Festivali Eldivan’da gerçekleştirildi
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.Çankırı’dageleneksel hale getirilen XX. Kiraz Festivali Eldivan’da gerçekleştirildi.22-23 Haziran 2012 tarihleri arasındagerçekleştirilen XX. Kiraz Festivali bir dizi etkinliklerle sona erdi. 22Haziran 2012 Cuma günü Eldivan Rehabilitasyon Merkezi’nin açılışı ile başlayanfestivalin ikinci gününde Traap-Skeet ve Atıcılık Yarışması ile Kiraz ve Buzağıteşvik yarışmaları gerçekleştirildi. Festival alanında gerçekleştirilen 2. günprogramında dereceye giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi. Ödül töreniöncesi festivalin açılış konuşmasını yapan Eldivan Belediye Başkanı HüseyinKantaş, geçen sene yaşanan olumsuzluklar yüzünden kiraz festivaliniyapamadıklarını ve büyük üzüntü duyduklarını açıklayarak, “Bu sene güzel birmevsim geçirdik ve festivalimizi yapıyoruz” dedi. Belediyenin ve hükümetinilçeye yönelik çalışmalarına da değinen Kantaş, “Eldivan’da içme ve sulama susorunu kalmamıştır” dedi.

  EldivanKaymakamı Harun Ersin Polat ise festivale gelenlere teşekkür ederek Eldivankelimesinin tarihçesine değindi

“Zaman zaman iklim şartlarına bağlı olarakyapılamayan güzel ilçemiz Eldivan’ın Hacı Murad-ı Veliyi anma günü ve EldivanKiraz Festivaline ilk kez katılıyorum” diyerek konuşmasına başlayan ValiVahdettin Özcan, festivallerin tanıtım açısından çok önemli olduğunu aktardı.

    İlçede 20 değişik kiraz türünün yetiştirildiğinibelirten Vali Özcan, “Mevsimine göre değişiklik gösterse de bu yıl Eldivanilçemizde ortalama 43 bin kiraz ağacından bin ton kiraz üretimi olacağı tahminedilmektedir.

Çankırı ilimiz genelinde ve civar illerdedoğrudan yenilebilen 400 ton civarında tüketimi gerçekleştirilen kirazımızın600 tonu parfümeri, ilaç ve meyve suyu olarak tüketicilere ulaşmaktadır” dedi.

Kirazın faydalarına da değinen     Çankırı Valimiz Vahdettin Özcan,“Mevsimin az olması nedeniyle kısa zamanda tüketilen kirazımızın sağlıkaçısından çok sayıda faydası vardır. A, B ve C vitaminlerinin bolca bulunmasıkalsiyum, demir ve potasyum gibi minarelerce zengin olan kiraz yüksek ölçülerdede lif üretmektedir.

Böbrekleri sevindiren, gözlere iyi gelen,sindirim gücünü artıran, böbrek dostu olan, taş ve kum oluşumunu engelleyenkirazımız safra kesesi taşının dökülmesine de katkı sağlamaktadır” dedi.

“Eldivan’ın bahçe sahibi insanlarının bahçesindenher kişiye ücretsiz kiraz ikramının gelenek olarak hala sürdürülmesi de beniayrıca mutlu etmektedir” diyen Vali Özcan, “Eldivan’ın kirazı, dosta giderbirazı’ türküsünün tam karşılığını bulduğu kiraz yetiştiricilerimizikutluyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Çankırı Belediyesimehteran takımı gösterilerini sundu ve akabinde tarihi 1900’lü yıllara dayananve Eldivan yöresine has kukla oyunu Mehmet Gümüş tarafından sergilendi. Sergilenenoyun büyük alkış aldı.

Yapılan gösterilerin ardından festival nedeniyleyapılan yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Kiraz yarışmasında dereceye girenler: AhmetDelibaş, Ali Kandemir ve Beyazıt Yıldırım

Buzağı yarışmasında dereceye girenler: ÜnalAşlar, Sait Dilsiz ve Ahmet Yavuz

Traap-Skeet ve atıcılık yarışması’nda dereceyegirenler: Abdullah Kemerhan, İsmail Güçlü ve Ali Sert
 


Bu içerik toplam 49.492 kez gösterildi, Site toplam 184.772 kez gösterildi, sayfalarımızı şu an 12 kişi geziyor.

 

T.C. Eldivan Kaymakamlığı ©2011 Her Hakkı Saklıdır.